Achievements

Achievements

Galgotias Hockey Team

  1. On 15th August'17 the Independence Day there was a match with the Aster Club at Galgotias College of Engineering and Technology, Greater Noida and our college were the Winners.

Galgotias Football Team

  1. Football Team Semi Finalist At IMS Ghaziabad
  2. Football Team Winners At ITS Engineering College
  3. Football Team Winners AT IILM
  4. Football Team Runners UP At SYMBIOSIS Noida
  5. Football Team Runners UP At DECATHLON Greater Noida
  6. Football Team Runners UP At MSIT
  7. Football Team 2nd Runners UP At BML Munjal

Galgotias Basketball Team

  1. Boy's team stood Runners-up at GLA University Mathura.
  2. Boy's team stood Runners-up at Annual fest "Converge'18" of Jaypee Institute of Information and technology, Noida.
  3. Boy's team stood WINNERS AKTU State at Babu Banarsi Das Institute of Management and Technology, Lucknow held on 04th–05th Feb'18.
  4. Girl's team stood Runners-up at AKTU ZONALS FEST'18, held on ITS Engineering College.
  5. Boy's team stood Winners at AKTU ZONALS FEST'18, held at ITS Engineering College
  6. Boy's team represent Uttar Pradesh in National Target ball Championship and stood 2nd Runner-up at Noida College of Physical Education held on 25th December to 28th December 17.
  7. SRCC College of Delhi University, Delhi, one of the best team of India invited the students to play a friendly match with them. It was wonderful experience the students had. A perfect environment they got and enjoyed.
  8. Boy's team stood Runner-up in BML MUNJAL UNIVERSITY, Gurgaon Inter College sports Fest 'Hero Cup'17 held on 18th & 19th November.
  9. Boy's team stood 2nd runner up at IIT Banaras Hindu University.
  10. Boy's team played semi final at SSV College, Hapur held on 6th7th September’17.
  11. Girl's team stood winner at SSV College, Hapur held on 6th7th September’17.
  12. Boy's team played Semi-Final at BASSOC 2017 in AIMT.
  13. Boy's team played Semi-Final at Maitree 2017 in GLA University, Mathura,
  14. Boy's team stood Runner-up at Sharda University 2016-17
  15. Boy's team stood Runner-up at AKTU State Level Sports Fest 2016-17
  16. Girl's team stood Runner-up at AKTU Zonal Sports Fest 2016-17
  17. Boy's team stood Winner in Daksh 2017
  18. Boy's team stood Winner at ADAMYA 2017 in GL Bajaj, Mathura,
  19. Boy's team stood Winner at Lakshya 2017 in ABES College
  20. Boy's team stood Winner at AKTU Zonal Sports Fest 2016-17

Galgotias Volleyball Team

  1. Boys team stood Semifinalist at Jaypee Institute of Information & Technology, Noida.
  2. Boys & Girls team stood Semifinalist at Delhi Technical University, Delhi.
  3. Boys team Semifinalist at AIIMS, Delhi.
  4. Semifinalist (Boys) at Raj Kumar Goel Institute of Information and Technology, Ghaziabad.
  5. Girls Team stood Runner Up at AKTU Zonals ITS College, 2018, Greater Noida.

Galgotias Cricket Team

  1. Cricket team stood Winners in the tournament at Amity University, Noida
  2. Cricket team stood Runners-up in the tournament held on 08th feb-09th feb2018 at ABES College of Engineering and Technology, Ghaziabad

Galgotias Badminton Team

  1. Boys where the Runners-up in Doubles in the tournament held on 16th feb’18 to 17th feb 18 annual fest "Swalakshya'18" at IIMT College, Greater Noida.
  2. Boys where the WINNERS in team event at Krishna Institute of Engineering & Technology, Ghaziabad held on 09th feb'18 to 11th Feb'18.
  3. Girls team Winner in the tournament held on 16th to 17th Feb’18. At GBPANT Engineering College, Okhla PhaseIII, New Delhi.
  4. Girls where the WINNERS in Individuals and Doubles event in the tournament held on 08th feb'18 to 09th feb'18 at ABES College of Engineering and Technology, Ghaziabad.
  5. Boys where the Runners-up in Doubles in the tournament held on 08th feb’18 to 09th feb'18 at ABES College of Engineering and Technology, Ghaziabad
  6. Girls and Boys stood Winners (Team Event) in the tournament held on 19th–21st January 2018 at Jamia Milia Islamia University, Delhi.
  7. Boys team Runner-up in Doubles in the tournament held on 07th Nov'17 to 08th Nov’17 at National Institute of Disaster Management, New Delhi.
  8. Women's Doubles Runner Up in the tournament held on 12th Oct'17 to 13th Oct'17 at JAIPURIA INSTITUTE OF MANAGEMENT
  9. Aman Sharma and Kartikya Sharma stood Winners (Men’s Doubles) in the tournament held on 6th and 7th September 2017 at SSV College, Hapur.

Galgotias Table Tennis Team

  1. Boys team played Semifinalist at Spardha’ IIT Bhu ,Varanasi.
  2. Girls team stood Winners at Raj Kumar Goel Institute of Information and Technology, Ghaziabad.
  3. Boys team stood Runner-up at Raj Kumar Goel Institute of Information and Technology, Ghaziabad.
  4. Boys team stood Winners at BML Munjal University, Haryana.
  5. Boys team played Semifinalist at Jamia Milia Islamia, Delhi
  6. Girls & Boys team played Semifinalist at AKTU Zonals, ITS Engineering College, Greater Noida.
  7. Boys team stood Runner-up at G.B.Pant Engineering College, Ohkla Phase III.
  8. Boys team stood Winners at World University of design, Sonipat, Haryana.

Galgotias Martial Arts Team

  1. All India Karate Championship: 3 gold Events: Kata, Kumite, Team Kata Place: Mussoorie
  2. 8th International Karate Championship: 1 silver Event: Kata Place: Jaipur
  3. Independence Cup Championship: 1 bronze Event: Kumite Place: Delhi
  4. Olympia Championship: Events: Kumite(Silver) Kata(Bronze) Place: Lucknow
  5. Uttar Pradesh State Championship: 2 Gold Events: Kata, Kumite Place: Noida
  6. Rajasthan State Championship: 1 Silver Event: Kumite Place: Jaipur
  7. UP Nationals: 1 Gold Event: Kumite Place: Lucknow
  8. U-21 KAI Junior Nationals: 1 Bronze Event: Kumite Place: Delhi
  9. 1st Open District Karate Tournament Events: Kata, Kumite Place: GU, Greater Noida

Squash

Horse Riding

Snooker

Updates

  • B.Tech. Program of "Mechanical Engineering" and "Electronics & Communication Engineering" is Accredited by NBA from session 2017-2018 till 2019-2020
  • B.Tech. Program of "Mechanical Engineering" and "Electronics & Communication Engineering" is Accredited by NBA from session 2017-2018 till 2019-2020
  • B.Tech. Program of "Mechanical Engineering" and "Electronics & Communication Engineering" is Accredited by NBA from session 2017-2018 till 2019-2020
  • B.Tech. Program of "Mechanical Engineering" and "Electronics & Communication Engineering" is Accredited by NBA from session 2017-2018 till 2019-2020

Recruiters